Informationmöte för basketen 5 Februari Basketuttagningar 13 Februari & 5 Mars. För mer info så klickar du på länken.
-
-
Skapad: 19 JAN 2018 12:59
Elever födda 2005 eller som ska börja i åk 7 2018!!
Informationsmöte:
Informationsträff för intresserade föräldrar och barn (i åk 6 eller födda 2005)
på Swedbank stadions Mediacenter kl. 18.00-20.00, ingång 27, enligt följande:
Torsdag 1/2 2018: Flickor fotboll, friidrott, tennis, squash, badminton
Måndag 5/2 2018: Simning, simhopp, basket, konståkning
Tisdag 6/2 2018: Innebandy, handboll, gymnastik
Ingen föranmälan behövs. Både barn och föräldrar är välkomna.
Vid förhinder kan man välja annan kväll, även om det inte är ”rätt” idrott
Vill Du ha basketträning på Ditt schema på högstadiet?
Nu har alla som skall börja i åk 7 till hösten 2018 chans att söka in till Malmö Idrottsgrundskola och ha basket som sin special idrott under perfekta träningsmöjligheter.Malbas hoppas på att fler tjejer och killar väljer att satsa lite extra på sin sport under högstadiet samtidigt som studiemiljön och skolarbetet fungera på ett tillfredställande sätt.
Malbas ansvarar för att din utveckling som basketspelare blir så optimal och stimulerande under dina tre år på högstadiet. Du jobbar med din individuella basketteknik och fysisk i första hand, men också mental träning och basketteori ingår.
Malbas har genom åren lyckats få fram många baskettalanger som tar steget in i våra ungdomslandslag och representations lag runt om i Sverige. Att redan på högstadiet kunna träna på det man älskar som mest hoppas vi att Du är intresserad av. Malbas utbildade Steg 3 o 4 tränare ansvarar för verksamheten följer Svensk Basket spelarutvecklingsplan SUP.
Information från skolan och ansökan finner du här!
Tryouts för basketen 2018 är:
13/2 10:30-12:00 Baltiska träningshallen
5/3 14:30-16:00 Baltiska träningshallen
Tränare säsongen 2017-2018 är:
Andreas Holmgran & Rade Vojnovic